Co je to záběr

Kategorie: Jak natáčet, publikováno: 29.10.2007

Práce s filmovým záběrem.

Poslední aktualizace 28.7.2007

Mladí a začínající filmaři, dnes si povíme něco o tom co je to záběr. Záběr je nejmenší částice filmu. Ale... . Několik režisérů se pokoušelo natočit celovečerní film v jednom záběru. Pokud film dokončili, tyto filmy skončili u diváků úplným debaklem. Takový režisér jako Hitchcock měl období, kdy se pokoušel natočit film v jednom záběru. Všechny propadly a ten poslední nedodělal, protože definitivně dospěl k názoru, že je tento způsob natáčení pro diváka nezajímavý. Potom natočil řadu svých slavných hororových filmů členěných na záběry. A teď jsem opět u toho „Ale...“. Řada nezkušených filmařů natáčí vítání občánků, svatbu a další akce na úřadech tím stylem, že se postaví někam, kde je volno, namíří kameru na jednající postavy a stiskne spoušť videokamery, kterou vypne až po skončení akce. Pokud v další fázi filmař tento záznam zpracuje a zkrátí aspoň o třetinu, tak ještě budiž, ale stejně to není ono, protože z jednoho místa se nedá udělat dobré záběrování. O záběrování Jan Kučera ve své knize „Filmová tvorba amatéra“ píše:

„Zásadou zobrazení je odhalovat vývoj jevů. To předpokládá ukazovat divákům ony momenty, které jsou pro zobrazení vývoje nejzávažnější a potlačovat akce vedlejší, které přímo s vývojem nesouvisejí. Tuto zásadu zobrazování plní film právě členěním jevu na záběry.“

Pokud natáčíte nějaký obřad, doporučuji se řídit dvěmi pravidly. První je, že natáčíte záběr tak dlouho pokud trvá akce, ne obřad, ale akce jednajících postav. Druhé pravidlo: natáčejte při projevu tak, aby v záběru řečník ukončil celou větu. Potom může na ni navazovat věta vyřčená později, ale vazba je zpravidla natolik plynulá, že divákovi nic nechybí. Pokud chcete mít natočenu básničku, kterou přednášejí děti třeba při vítání občánků, natočte ji celou a při natáčení natočte přednášející z několika úhlů a to bez vypnutí kamery, aby jste měli zachycen celý přednes. Při další básničce natočte několik záběrů na diváky a pokud možno také z různých úhlů. A kdyby se podařilo natočit reakce diváků, bylo by to doslova terno. Při zpracování pak vložíte insertem diváky do přednesu první básničky v místech, kde měníte svoji pozici, abyste přednášející natočili z jiného úhlu. Dvě minuty se dívat pouze na přednášející, byť třeba vaši ratolesti, je pro diváka únavné.

Cvičení: I výše uvedený způsob natáčení si můžete nacvičit. K tomu můžete využít různých her, větších společenských akcí nebo nějaké pracovní činnosti.

Příklad 1. Bývají školní hry, kdy jednotlivé skupiny překonávají různé překážky nebo se hrají hry. Soustřeďte se pouze na jednu disciplínu. Ničím jiným se nenechte vyrušovat. Co takhle přetahování lanem. Smyslem hry je, že jedno družstvo přetáhne lanem druhé družstvo za určenou značku. Vaším úkolem je natočit krátký napínavý příběh dvou družstev v přetahování lanem, jako reportáž. Napovím, že můžete využít toho, že se při takových hrách přetahuje více družstev.

Příklad 2. Takovou společenskou akcí hodnou natočení bývá vítání občánků. Hlavním aktem bývá projev starosty k rodičům. Vaším úkolem je natočit tento projev jako příběh domluvy starosty rodičům s různými pohledy na starostu a rodiče. Přitom nesmí být poznat, že jste kameru vypínali. Je to trochu náročnější úkol.

Příklad 3. Pracovní činnosti mohou být různé. Co natočit takový, na první pohled, banální příběh, krátký filmek do 3 minut o tom, jak maminka připravuje oběd, který si pak všichni vychutnají. Napovím. Detaily, maminky při práci, jejích rukou a mlsné pohledy členů rodiny.  

Adolf Macek

Nejnovější články v kategorii Jak natáčet

Jak má být dlouhý film | 31.10.2007

Polemika o délce vašeho filmu.

 

Velikosti záběrů | 31.10.2007

Jaké velikosti záběrů se používají a jak se označují.

 

Co je to záběr | 29.10.2007

Práce s filmovým záběrem.

 
 

Články

Nejnovější články

 

Zákaznický účet

Rychlý kontakt

Nejprodávanější produkty